trial impact
تعداد بازدید:

افراد آنلاین:
 

اطلاعات مسافری 

مقررات مربوط به ترخيص لوازم و اشياء‌ همراه مسافر
با عنايت به تصويبنامه شماره 59174/ت/2109 هـ مورخ 23/12/79 هيأت محترم وزيران و اصلاح ماده 31 آئين نامه اجرائي قانون مقررات صادرات و صادرات و تبصره هاي آن به شرح زير اصلاح ميگردد.
مسافران ايراني و غيرايراني كه از خارج كشور يا از مناطق آزاد تجاري، صنعتي به كشور وارد مي شوند علاوه بر اسباب سفر و اشياي مشخصي مستعمل همراه خود به شرط غيرتجاري بودن از پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني و مازاد بر ارزش مذكور را با پرداخت حقوق گمركي و دو برابر سود بازرگاني وارد و ترخيص نمايند ، مشروط براينكه كالاهاي مزبور از نوع كالاهاي ممنوع شرعي يا قانوني نبوده و جنبه تجاري نداشته باشند و علاوه برآن با فهرست كالاهاي مسافري ابلاغ شده از سوي وزارت بازرگاني مطابقت داشته باشد. ( پيوست 4) 
تبصره : كالاها و اسباب سفر و اشياء شخصي مستعمل همراه مسافر بايستي به فاصله يك ماه قبل تا يك ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد.
(پيوست 4)فهرست كالاهاي ورودي مسافران ورودي
1 - دستگاههاي مورد استفاده در خانه از نوع برقي ، گازي يا نفتي ، اعم از اينكه استفاده از آن موكول به نصب در خانه در يك محل بخصوص باشد يا در مكان ثابتي در خانه جاي داده شود يا قابل حمل باشد.
2 ـ اجزاء و قطعات يدكي و ملزومات دستگاههاي موضوع بند يك
3 ـ اجزاء‌ و قطعات يدكي و ملزومات اتومبيل سواري ، موتورسيكلت و دوچرخه
4 ـ  لوزام سرميزو خانه داري
5 ـ لوازم شخصي ، اجزاء‌ و قطعات يدكي و ملزومات آن
6 ـ ساك و چمدان
7 ـ  البسه ، كيف و كفش
8 ـ پارچه
9 ـ مواد غذايي ا زجمله : ترشي ، شكلات ،‌تنقلات ،‌آبميوه ، نوشابه الكلي
10 ـ لوازم  بهداشتي از قبيل : خميردندان ،‌مسواك ، عطر، ادكلن و غيره
11 ـ  لوازم آرايش و آرايشگري
12 ـ مواد و لوازم تدخين (از نوع مجاز)
13 ـ كامپيوتر دستي يا كيفي و ملزومات آنها
14 ـ لوازم ورزش
15 ـ لوازم التحرير
16ـ دوچرخه و سه چرخه
17ـ گل مصنوعي
18ـ  تفنگ بادي
19 ـ فرش ماشيني
20 ـ ابزار دستي ،‌برقي و غيربرقي
21 ـ روزنامه ، مجله ، كتاب ،‌تقويم ،‌آلبوم و ساير محصولات صنعت چاپ
22 ـ اسباب بازي
23 ـ زيور آلات بدلي
24 ـ مودم – فاكس مودم


مسافران و جهانگردان
مسافران و جهانگردان گرامي
گمرك ايران حضور شما در جمهوري اسلامي ايران را گرامي مي دارد . دفترچه حاضر براي آشنايي شما با مقررات گمركي ايران تهيه شده و كوشش كرده ايم نكات مهم و اطلاعات ضروري را در آن با زبان ساده براي شما توضيح بدهيم . بايد توجه داشت كه مقررات گمركي براي حفظ امنيت ، سلامت و بهداشت مردم ، محيط زيست و حفظ گونه هاي گياهي و جانوري تهيه شده و همكاري شما با مأموران گمرك ، به تحقق اين هدف كمك مؤثري خواهد كرد .
    بيش از ورود به بحث قوانين و مقررات مسافري ، نشان گمرك جمهوري اسلامي ايران را معرفي ميكنيم .
    اين نشان را در هر مكاني كه مشاهده كرديد به معناي حضور مأموران گمركي ايران در آنجا است و شما مي توانيد جهت كسب اطلاعات لازم به اين افراد و يا دفاتر گمركي مراكز مراجعه نمائيد . اين نشان همچنين روي كارتهاي شناسايي مأموران گمرك هم حك شده است . همچنين رنگ لباس فرم كاركنان گمرك آقايان ، كت سورمه اي ، شلوار طوسي و پيراهن در دو رنگ سفيد و آبي و رنگ لباس فرم بانوان سرمه اي مي باشد .
1- مقررات گمركي مربوط به كالاي همراه مسافر
الف – مسافران خروجي
مسافران خروجي اعم از اينكه ايراني باشند ياخارجي مي توانند علاوه بر وسايل سفر و لوازم شخصي ، كالاهاي ايراني به هرميزان و كالاي غير ايراني تا سقف مقرر در آئين نامه مسافران ورودي را همراه ببرند مشروط بر آنكه هر دو گروه كالا جنبه تجاري پيدا نكند .
·  اشياء عتيقه و كتب خطي ممنوع است .
·  اتباع خارجي كه بطور رسمي در ايران به كار يا تحصيل اشتغال دارند در پايان كار يا تحصيل مي توانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه مجوز يا كارت بازرگاني از كشور خارج نمايند .
خشكبار
 . خروج انواع خشكبار به همراه مسافر ، به مقداري كه جنبه تجاري نداشته باشد ، بلامانع است . حداكثر مقدار مجاز پسته براي خروج به ازاي هر  گذرنامه 10 كيلوگرم و زعفران به ازاي هر گذرنامه 100 گرم مي باشد .
· محدوديت هاي فوق شامل جهانگرداني كه داراي گذرنامه خارجي مي باشند ، نمي شود .
· خروج پسته ، مغز پسته ، خشكبار ، زعفران براي مسافران به عتبات عاليات و ساير اماكن مقدسه ممنوع است .
فرش و گليم
·  خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف 20 متر مربع مجاز بوده و محدوديتي از نظر تعداد قطعات فرش همراه مسافر در سقف متراژ ذكر شده وجود نخواهد داشت .
·  خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهاي هوايي از مرزهاي زميني و دريايي نيز مجاز مي باشد . خروج فرشهاي نفيس و ساير اشيايي كه داراي ارزشهاي تاريخي و ميراث فرهنگي هستند به همراه مسافر ممنوع است .
·  خروج فرش همراه مسافر به مقصد كشورهاي زيارتي عراق ، سوريه و عربستان سعودي ممنوع ميباشد .
ارز همراه مسافر
·  ورود ارز به كشور به هر ميزان آزاد مي باشد . بديهي است مسافرين ورودي بايد ارز همراه خود را با تسليم اظهارنامه ارزي به شعب بانك ملي مستقر در مبادي ورودي اظهار و گواهي دريافت نمايند .
·  به موجب مقررات بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران خروج وجه نقد حداكثر بمبلغ 5000 دلار  ( ويا معادل آن به ارزهاي ديگر )توسط هر مسافر بلامانع مي باشد .
·  خروج وجه نقد بيش از سقف تعيين شده موكول به ارائه اظهارنامه ارزي و يا اعلاميه بانكي مربوط   ( و يا هر سند بانكي كه مبين پرداخت وجه بصورت اسكناس از محل حساب ارزي يا فروش ارز باشد) توسط مسافر خواهد بود .
· خروج نقدي ارز در قالب چك و يا چك هاي مسافري بانكي بلامانع مي باشد .
· ميزان خروج و ورود ريال ايراني همراه مسافر حداكثر پانصد هزار ريال (500,000) مي باشد .
طلا و نقره
·  ورود زيور آلات طلاي همراه مسافر از قبيل گردنبند ، دستبند ، گوشواره ، انگشتري ، النگو ، ساعت و غيره در حد متعارف و براي مصارف شخصي بصورت واحد مجاز بوده و ورود مازاد بر آن منوط به كسب اجازه قبلي از بانك مركزي مي باشد .
· خروج زيور آلات شخصي همراه مسافر ، حداكثر تا ميزان 150 گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد بود
· خروج مصنوعات و ظروف نقره بعنوان هديه و سوغات توسط مسافر حداكثر تا ميزان 3 كيلوگرم مجاز مي باشد مشروط بر اينكه اشياء مذكور از زمره آثار فرهنگي و تاريخي محسوب نگردد .
آثار هنري و اشياي عتيقه
·  خروج اشياي عتيقه ، آثار هنري اصيل ، كتابهاي خطي و چاپ سنگي ، قطعات خوشنويسي شده ، اوراق مينياتور ، انواع سكه هاي گرانبها و هر نوع اشياي تاريخي و ميراث فرهنگي ممنوع است .
سلاح و مهمات
· خروج اسلحه و مهمات و تجهيزات نظامي از كشور ممنوع است .
ب – مسافران ورودي
·  مسافران ايراني يا غير ايراني كه از خارج كشور يا از مناطق آزاد تجاري ، صنعتي به كشور وارد ميشوند ، علاوه بر اسباب سفر و اشياي شخصي مستعمل همراه خود كه به شرط غيرتجاري بودن از پرداخت پايه حقوق ورودي معاف است ، مي توانند در سال يك بار كالا به ارزش حداكثر (80) دلار با معافيت از پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني به شرط غيرتجاري بودن و مازاد بر ارزش مذكور را با پرداخت حقوق گمركي و دو برابر سود بازرگاني وارد و ترخيص نمايند .
·  اسباب سفر و اشياء شخصي مستعمل همراه مسافر در صورتي كه جنبه تجاري نداشته باشد بطور كلي از پرداخت حقوق گمركي و سود بازرگاني معاف مي باشند .
· مواد اوليه و قطعات و لوازم فني براي واحدهاي توليدي توسط مسافرين قابل ترخيص نميباشد .
·  اسباب سفر و اشياء شخصي بايد همراه مسافر بوده و يا در زمان توقف وي در خارج به مؤسسه حمل ونقل تحويل و به فاصله يك ماه قبل تا يك ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد .
مقررات واردات ابزار آلات كار همراه كارگران
  آلات و افزار دستي مستعمل مربوط به كار و حرفه ايرانيان و خارجياني كه براي اقامت دائم به ايران مي آيند مشمول معافيت مسافري بند 7 ماده 37 قانون امور گمركي مي باشند مشروط بر اينكه :
الف – اشتغال آن افراد به حرفه و پيشه كار مورد ادعا به تصديق مقامات كنسولي ايران در كشور محل اقامت قبلي آنان رسيده باشد و در نقاطي كه فاقد مقامات كنسولي ايران باشد ارائه گواهي مقامات محلي كفايت مي كند .
ب- كالا يك ماه قبل از ورود تا نه ماه بعد از ورود آنان به گمرك برسد .
ج- ماشين آلات و دستگاهها از شمول اين مقررات مستثني بوده و تابع شرايط ورود طبق قانون مقررات صادرات و واردات مي باشد .
د- جنبه تجاري نداشته باشد .
مقررات واردات كالاهاي همراه ايرانيان مقيم خارج
 لوازم خانه و اشياي شخصي مستعمل ايرانيان مقيم خارج اعم از مسافر با گذرنامه عادي ، خدمت و يا سياسي كه مدت اقامت آنان در خارج يك سال يا بيشتر بوده و شش ماه آخر آن متوالي باشد و لوازم خانه و اشياء مستعمل اتباع خارجه كه براي اقامت به ايران وارد مي شوند ، مشروط بر اينكه :
الف – لوازم و اشياي مزبور از كشور و محل اقامت مسافر حمل و يكماه قبل تا نه ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد .
ب – لوازم و اشياي مزبور با وضع و شئون اجتماعي آنان مناسب بوده و جنبه تجاري نداشته باشد .
ج – ظرف مدت پنج سال قبل از آن از چنين معافيتي استفاده نكرده باشند .
د- كارمندان دولت كه براي انجام مأموريت يك ساله و يا بيشتر به خارج اعزام مي شوند در صورتي كه قبل از پايان مأموريت و توقف يك ساله وارد كشور شوند مشمول شرط مدت يكساله توقف مذكور در اين بند نخواهند بود .
منظور از اشياء و لوازم شخصي مذكور در اين قانون اشيايي است كه عرفاً فقط مورد استفاده صاحب آن قرار گيرد و منظور از لوازم خانه اشيايي است كه عرفاً مورد استفاده خانواده صاحب آن اشياء هنگام اقامت در يك محل باشد . اتومبيل شخصي مشمول مقررات فوق الذكر نمي باشد .
· واردات كالاهاي همراه مسافران ورودي به كشور كه جزو لوازم شخصي آنان و در حد متعارف مي باشد به تشخيص گمرك مجاز است .
ممنوعيت هاي كلي واردات و صادرات
 براساس قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران ، ورود برخي كالاها و يا صدور آنها به طور كلي ممنوع است .
بعضي از اين كالاها عبارتند از :
1- مشروبات الكلي 2- وسايل قمار 3- اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره 4- مواد مخدر 5- نشريات ، تصاوير ، فيلم ، عكس و هر كالايي كه مغاير شئونات مذهبي و ملي كشور باشد 6- هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمي كشور و يا مخل نظم و عفت عمومي و شئون ملي 7- ساير كالاهايي كه منع شرعي و قانوني دارند ، و يا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمركي ممنوع شناخته شده است .
· يخچال – يخچال فريزر – فريزر – تلويزيون و راديو ضبط ( به استثناي راديو ضبط پرتابل ) از فهرست كالاهاي مسافري با معافيت گمركي حذف گرديده است . اين ممنوعيت شامل كالاي همراه مسافرين عادي مبادي مجاز ورودي و مناطق آزاد تجاري صنعتي است .
· ترخيص كالاهاي موضوع ممنوعيت كالاهاي حجيم مذكور در صورتيكه جنبه غيرتجاري داشته باشد بدون استفاده از معافيت و با اخذ حقوق ورودي بلامانع مي باشد .
· ممنوعيت ورود كالاهاي مذكور شامل مسافران گذر مرزي و آن دسته از مسافران ورودي كه از معافيت مسافري استفاده نمي كنند و در عوض اقدام به خريد از فروشگاههاي شاهد در مبادي ورودي كشور مي نمايند ، نيز مي شود .
· ورود حيوانات و پروندگان اهلي منوط به ارائه گواهي بهداشت از كشور مبدأ و تأييد سازمان دامپزشكي مي باشد و صدور آنها نيز منوط به ارائه گواهي بهداشت از سازمان دامپزشكي خواهد بود .
· ورود و صدور حيوانات و پرندگان وحشي منوط به ارائه گواهي از سازمان حفاظت محيط زيست خواهد بود .
· ورود و ترخيص اقلام مخابراتي « تلفن بي سيم و ... » منوط به ارائه مجوز از وزارت پست – تلگراف و تلفن مي باشد .
·  ورود وترخيص گياهان « گل – نهال و ... » و انوع بذر منوط به ارائه مجوز از قرنطينه نباتي مي باشد .
·  ورود وترخيص ماهي زنده منوط به ارائه مجوز وزارت جهاد كشاورزي مي باشد .
قوانين مربوط به ورود موقت خودرو
· صدور پروانه ورود موقت براي اتومبيل هاي مسافرين وارده به كشور صرفاً براي آن دسته از مسافرين انجام خواهد شد كه اولاً مقيم خارج از كشور بوده و ثانياً شرط شش ماه اقامت متوالي را در كشور مربوطه داشته باشند .
· مسافران خارجي و جهانگردان يا ايرانيان مقيم خارج از كشور كه داراي شرايط فوق الذكر مي باشند و با خودروي شخصي خود وارد كشور مي شوند هرگاه براي آن خودرو جواز عبور از كانونهاي جهانگردي كشورهاي ملحق به (كارنه دوپاساژ) در دست داشته باشند و به گمرك ورودي ارائه دهند مي توانند متناسب با مهلت ويزا و حداكثر تا سه ماه با توجه به مدت اعتبار جواز عبور بدون الزام به تسليم اظهارنامه يا تأديه وجه الضمان به گمرك ، از وسيله نقليه خود در كشور استفاده كنند و در مدت مزبور چندين بار با وسيله خود از راههاي مجاز وارد و خارج شوند .
· ورود موقت خودرو سواري شخصي به همراه مسافر به صورتهاي زير امكان پذيراست :
    خارجيان و ايرانيان مقيم خارج از كشور مي توانند با دريافت دفترچه تردد ( كارنه دوپاساژ يا تريپتيك ) و تطبيق نام دارنده كارنه مندرج روي جلد دفترچه كارنه با وارد كننده خودرو و همچنين تطبيق مشخصات خودرو با مندرجات كارنه از كانونهاي اتومبيلراني كشور مبدأ كه براي ايران معتبر بوده - با ملحوظ نمودن مندرجات پشت جلد دفترچه مبني
بر اعتبار آن براي ايران و همچنين عدم قيد ايران در مهر بيضي شكل ضرب شده بر روي كارنه - و تاريخ اعتبار آن منقضي نشده باشد ( تاريخ انقضاي اعتبار روي جلد كارنه قيد شده است ) ، نسبت به ورود موقت به كشور اقدام كنند .
·مدت مجاز اقامت خودروهايي كه به صورت ورود موقت به كشور وارد مي شوند 3 ماه خواهدبود و پس از مدت فوق بايد از كشور خارج شود . تمديد مهلت هاي مذكور منوط به موافقت قبلي گمرك ايران خواهد بود .
·خودرهاي شخصي كه به صورت موقت و براي تردد بيش از ده روز وارد كشور مي شوند جهت اخذ پلاك موقت شهرباني پس از اخذ گواهي مربوطه از گمرك مرز ورود بايد به اولين واحد شماره گذاري راهنمايي و رانندگي كه در گواهي صادره از گمرك مرز ورود مشخص شده ، مراجعه نمايند.
·  كساني كه به دلايلي موفق به اخذ دفترچه كارنه دوپاساژ يا تريپ تيك نشده اند ، مي توانند در مرز ورودي با سپرده نقدي و يا ضمانت نامه بانكي يا تضمين بيمه نامه نسبت به اخذ پروانه ورود موقت با رعايت شرايط مقرر ( در صورت ايراني بودن اولاً مقيم خارج باشند و ثانياً حداقل 6 ماه اقامت متوالي در خارج از كشور و در مورد خارجيان داشتن ويزاي معتبر توريستي ) اقدام نمايند .‌ اين روش به دليل طولاني بودن مراحل اداري توصيه نمي شود .
·براساس آئين نامه اجرايي قانون توسعه صنعت ايرانگردي و جهانگردي مصوب 1370 ، علاوه بر كالاهاي قابل ورود توسط مسافران و اعمال معافيت هاي گمركي ، هر جهانگرد مي تواند كالاهاي مشروح زير كه جنبه تجاري نداشته و عرفاً مي تواند همراه داشته باشند به كشور وارد و به هنگام خروج از كشور خارج نمايد .
 فهرست مشخصات اين وسايل در برگه « كالاي همراه جهانگرد» در گمرك ثبت مي شود :
الف- جواهرات شخصي ، يك دستگاه دوربين عكاسي ، يك دستگاه دوربين ويدئو يا فيلمبرداري غير حرفه اي، يك دستگاه دوربين چشمي ، يك دستگاه وسيله موسيقي قابل حمل ، يك دستگاه راديو پخش و ضبط قابل حمل ، يك دستگاه كامپيوتر شخصي قابل حمل ، جعبه وسايل كمكهاي اوليه ، يك چادر اردويي با وسايل آن ، وسايل ورزشي از قبيل وسايل ماهيگيري ، قايق تفريحي كوچكتر از 5/5 متر ، وسايل اسكي معمولي و آبي و راكت و تنيس و وسايل مشابه .
ب- خروج اشياي عتيقه ، مسكوكات قديمي ، آثار اصيل فرهنگي ، كتب خطي ، تابلوهاي نقاشي عتيقه و مانند آنها مجاز نيست و ممنوع مي باشد
ج- براساس کنوانسیونCTTES  خروج 250 گرم خاویار ممهور به مهر و پلمپ شرکت مادر تخصصی خدمات ‏کشاورزی و قبض خرید فروشگاه فرودگاه بلامانع است
د- هر جهانگرد خارجي كه از كشور خارج مي شود مي تواند براساس تسهيلات مقرر مسافري ، علاوه بر لوازم شخصي متعارف صنايع دستي يا محصولات مجاز كشور و كتاب و مطبوعات را با حفظ جنبه غير تجاري آن از كشور خارج نمايد .
 
قوانين گمركي مربوط به ورود خبرنگاران خارجي
·خبرنگاران رسانه هاي خارجي هنگام ورود به كشور با ارائه كارت خبرنگاري متعبر مي توانند كليه وسايل و تجهيزات خبري از جمله رايانه دستي ، دوربينعكاسي ، فيلمبرداري ،ضبط و ديگر امكانات مورد نياز جهت تهيه خبر در عرف بين المللي پس از ثبت در برگه اعلام ورود توسط گمرك را وارد كشور نمايند و در هنگام خروج نيز عيناً اين وسايل را خارج كنند .
·خبرنگاران مي توانند وسايل مخابراتي از جمله تجهيزات ماهواره اي بي سيم ، تلفن و ديگر وسايل مرتبط همراه خود را نيز با اخذ مجوز از سوي اداره مخابرات به صورت ورود موقت وارد كشور نمايند.
·خبرنگاران با اخذ دفترچه كارنه دوپاساژ ( تريپ تيك ) و يا اخذ پروانه ورود موقت مي توانند خودروهاي خود را وارد و پس از انجام مأموريت از كشور خارج كنند .                                                                         
مقررات مربوط به مسافران آسياي ميانه
(تجارت چمداني )
·خروج كالاهاي ايراني به هر ميزان به همراه هر تبعه خارجي با رعايت سقف غيرتجاري بدون ارائه كارت بازرگاني و بدون مجوزهاي متداول براي صادرات بلامانع مي باشد .
·خروج كالاهاي يارانه اي و اساسي از شمول مقررات اين بند خارج است . همچنين خروج اشياء عتيقه و كتب خطي و همچنين كالاهايي كه صادرات آنها از نظر شرعي و يا قانوني ممنوع است ، مشمول اين بند نمي باشد .
·مسافران عازم كشورهاي مستقل مشترك المنافع ، در صورتي كه بخواهند از مرزهاي هوايي خارج شوند جهت سهولت بيشتر مي توانند كالاهاي همراه خود را از طريق زميني به مقصد ارسال نمايند .
ارسال نمونه كالا
  ارسال كالا اعم ساخت داخل يا خارج بعنوان نمونه تجاري ، يا براي آزمايش ، تجزيه ، يا تعمير در صورتي كه حجم تجاري نداشته و از انواع ممنوع الصدور شرعي يا قانوني نبوده و از نوع عتيقه نيز نباشد ، بدون مطالبه كارت بازرگاني ، و مجوز صدور بلامانع است و مازاد بر آن با كسب مجوزهاي لازم و رعايت مقررات مربوط ميسر خواهد بود . در صورتي كه خروج كالا از اين طريق در رابطه با كالاهايي در مجموع به صورت يك جريان تجاري درآيد، وزارت بازرگاني مي تواند فهرست آن كالاها را براي جلوگيري از خروج آنها به گمركات اعلام نمايد .
خروج آثار صوتي و آلات موسيقي
·  ارسال كليه آثار صوتي ( اعم از CD و نوار ) كه داراي مجوز تكثير از مركز موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي باشند به خارج از كشور و از كليه مبادي خروجي ، با رعايت كليه مقررات و ضوابط گمركي به هر ميزان مجاز مي باشد .
·  در مورد ارسال نوارهاي كاست فاقد مجوز تكثير ، با تشخيص و مجوز ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامي بلامانع خواهد بود .
·  خروج آثار صوتي و تصويري و رايانه اي و آثار مكتوب شامل كتاب و مطبوعات با رعايت ساير مقررات ( تجاري نبودن ) از طريق واحدهاي پستي به خارج از كشور بدون اظهار نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بلامانع است .
خروج محصولات فرهنگي و هنري
· منظور از محصولات فرهنگي و هنري آثار سمعي و بصري ، آثار هنري ، مطبوعات ، نشريات و كليه مواد تبليغي و فرهنگي ، هنرهاي سنتي و صنايع دستي مي باشد .
·خروج كليه آثار از كشور به صورت محموله پستي ، همراه مسافر با تجاري به استثناي موارد زير آزاد مي باشد :
الف – قرآن مجيد كه داراي مهر تأييد شوراي نظارت بر چاپ و نشر قرآن ( وابسته به سازمان تبليغات اسلامي ) نباشد .
ب- فيلمهاي سينمائي 35 ميليمتري .
ج- اصل كليه كتب خطي قديمي و چاپ سنگي .
د- آثار هنري و ادوات موسيقي كه جزء ميراث فرهنگي كشور محسوب مي شود .
·نحوه تشخيص و تعيين مصاديق موارد مربوط به بندهاي (ج) و (د) براساس قوانين و مقررات مربوط توسط سازمان ميراث فرهنگي كشور اعلام مي شود .
·خروج موارد ممنوعه و يا تشخيص مواردي كه توسط مأموران گمرك و پست مشكوك تلقي ميشوند با مجوز مراجعي كه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام مي گردد بلامانع خواهد بود .
·خروج محصولات فرهنگي و هنري به صورت تجاري مستلزم رعايت قوانين و مقررات مرتبط ميباشد .
 
چند نكته مهم
·جاسازي هرگونه كالا و اختفاء آن از ديد مأموران گمرك قاچاق تلقي مي شود و مشمول مقررات مربوط به قاچاق كالا خواهد بود .
·عدم انطباق كالاي همراه مسافر با اظهارنامه گمركي به منزله اظهار خلاف تلقي شده و تخلف از مقررات گمركي محسوب مي شود .
 
چاپ  کمينه


مقررات ورود و خروج انواع سلاح و مهمات

 

مقررات ورود و خروج انواع سلاح و مهمات شكاري مسافرين و توريستهاي خارجي شكارچي مربوط به مصوبات مورخه ۱۵/۱۱/۸۰ و ۲۶/۱۰/۸۳ كميسيون مركزي نظارت بر سلاح و مهمات شوراي امنيت كشور مبني بر تعيين ضوابط ترخيص سلاح و مهمات شكارچيان توريست
ماده ۱ـ منظور از تفنگهاي شكاري ، هرگونه سلاح گرم و سرد ميباشد كه عرفاً و عادتاً براي شكار حيوانات وحشي مورد استفاده قرار ميگيرد و شامل سلاحهاي زير ميباشد :
الف) انواع تفنگهاي شكاري گلوله زني
ب ) انواع تفنگهاي ساچمه زني
ج ) تفنگهاي مخصوص بيهوش كردن حيوانات
د ) تفنگهاي مخصوص شكارحيوانات آبزي
تبصره ۱- سلاح همراه شكارچيان توريست خارجي ؛ بايد نهايتاً ازهرنوع يك قبضه ( گلوله زن ياساچمه زن ) مجاز (سلاح هايي كه هم اكنون براي آنها پروانه حمل سلاح ومجوزشكارصادر مي شود) باشد.
تبصره ۲- ورود تفنگهاي گلوله زني خودكاروخفيف براي شكارممنوع مي باشد.
تبصره ۳- كاليبرتفنگهاي شكاري گلوله زني نبايد از۶ ميلي متريا۲۴۰ انگليسي كمترباشد.
تبصره ۴- درصورتيكه سلاح هاي تركيبي يك لول آن خفيف باشد، ورود آن ممنوع است .
تبصره ۵- درصورتيكه سلاح هاي سه لول ، خفيف نداشته باشند، ورود آن مجازمي باشد.
تبصره ۶- سلاح هاي دولول ازيك نوع كاليبرتركيبي محسوب نمي شود.
تبصره ۷- هرفرد مي تواند يك لول اضافه باهمان سلاح به همراه خود داشته باشد.
تبصره ۸- تغييرهرنوع كاليبر توسط لولهاي تبديل كاليبر ممنوع است .
تبصره ۹- لولهاي اضافي بايستي هنگام خروج همراه توريستها به خارج ازكشورمنتقل شود.
تبصره ۱۰- تهيه سلاح اجاره اي توسط شكارچيان توريست خارجي ، درداخل كشورممنوع مي باشد.
ماده ۲- مسافرين شكارچي مي توانند بهمراه تفنگ شكاري خود، دوربين مخصوص تفنگ كه برروي بدنه تفنگهاي گلوله زني نصب مي شود وهمچنين جلد تفنگهاي شكاري راكه ازملحقات وملزومات تفنگهاي مربوط محسوب مي شود همراه داشته باشند. لازم به ذكراست دوربين هاي مسافت ياب وديد درشب ازاين مقوله مستثني بوده وورود آنهابه داخل كشور ممنوع است .
ماده ۳- مشخصات كامل مسافران ياجهانگردان ونيزمشخصات كامل اسلحه هاي شكاري (تفنگ ) آنان بايد حداقل بيست روز قبل ازورود مسافر به كشور، طي فرم هاي مصوب ، ازطريق آژانس هاي مسافرتي وجهانگردي به سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع وپشتيباني نيروهاي مسلح اعلام شود. پس ازتاُييد صلاحيت وصدور مجوز، يك نسخه ازمجوزصادره جهت ورود وترخيص سلاح شكاري به متقاضي يادفتر خدمات مسافرتي مربوطه تحويل خواهد شد.
ماده ۴- هرمسافرياجهانگرد داراي مجوز ورود اسلحه شكاري به كشور مي تواند حداكثر يك قبضه اسلحه شكاري ازانواع ( ساچمه زن ياگلوله زن ) باشرايط احراز مالكيت به كشوروارد ودر زمان خروج عيناً باخود ازكشور خارج نمايد.
ماده ۵- هرمسافر ياجهانگرد پس ازاخذ مجوزلازم براي ورود اسلحه شكاري مي تواند همراه آن مهمات به شرح ذيل را وارد نمايد:
الف : گلوله زني ۲۰تيرمتناسب باكاليبرتفنگ مربوطه
ب : ساچمه زني ۱۰۰تير
تبصره ۱- پيكان ويا تيرانواع كمانهاي شكاري ازشمول محدوديت مذكوردراين ماده مستثني بوده وبه تعداد لازم ومتعارف قابل ترخيص مي باشد.
تبصره ۲- صورت مصرف مهمات شكارچيان توريست خارجي ، مطابق با فرمهاي مصوب وزارت دفاع وپشتيباني ن .م كه به تاييد ومهر وامضاء محيط بان سازمان حفاظت محيط زيست رسيده است ، ميبايست در حين خروج ازكشور، تحويل نماينده وزارت دفاع گرديده وهرگونه تبعات سوء مترتب براين موضوع متوجه شركت خدمات مسافرتي وجهانگردي ميزبان خواهد بود.
ماده ۶- حداكثر زمان مجاز ( اعتبار پروانه حمل سلاح ) براي حمل اسلحه هاي شكاري همراه اتباع خارجي درداخل كشور ۱۵ روز مي باشد.
ماده ۷- وارد كردن تفنگهاي مخصوص بيهوش كردن حيوانات وتفنگهاي مخصوص شكارحيوانات آبزي علاوه بررعايت مفاد ماده ۳ اين آئين نامه مستلزم كسب مجوز جداگانه ازسازمان حفاظت محيط زيست ميباشد.
تبصره ۱- فشنگ مخصوص حاوي داروي بيهوش كردن حيوانات به همراه تفنگ مربوط طبق ماده ۷اين آئين نامه نياز به مجوز جداگانه دارد.
تبصره ۲- مشخصات كامل مسافرياجهانگرد ونيز مشخصات كامل تفنگهاي مخصوص بيهوش كردن حيوانات وفشنگهاي مربوطه بايد حداقل يكماه قبل ازورود مسافربه كشوربه سازمان حفاظت محيط زيست توسط مسافر يا دفتر خدمات مسافرتي فرستنده جهانگرد اعلام شود.
پس از صدور مجوز، يك نسخه ازمجوز صادره جهت حمل سلاح به متقاضي يا دفتر خدمات مسافرتي مربوطه ويك نسخه نيز به گمرك مرز ورودي جهانگرد ارسال تا تسهيلات لازم جهت ترخيص فوري سلاح وملحقات وملزومات آن بعمل آيد.
ماده ۸- مشخصات كامل اسلحه شكاري وتعداد مهمات همراه مسافر ويا جهانگرد ونوع آن درموقع ورود درگذرنامه قيد مي شود ومسافر ياجهانگرد بهنگام خروج ملزم است عيناً همان اسلحه را همراه خود ازكشور خارج نمايد درغير اينصورت مشمول قوانين ومقررات اسلحه قاچاق خواهد بود.
چاپ  کمينه


مقررات مربوط به ورود و خروج ريال و ارز توسط مسافر
مقررات مربوط به ورود و خروج ريال و ارز توسط مسافر

 
ميزان خروج و ورود ريال ايراني حداكثر 500000 ريال.
حداكثر ارز مجاز قابل خروج توسط دارنده گذرنامه معادل 3000 دلار  وبه ازاء هر مسافر همراه معادل 500 دلار مي باشد، خروج ارز بيش از حد مجاز منوط به داشتن اظهارنامه ارزي يا گواهي از طريق سيستم بانكي مي باشد.
ورود ارزهاي مجاز به كشور به هر ميزان آزاد مي باشد. بديهي است مسافرين ورودي بايد ارز همراه خود را با تسليم اظهارنامه ارزي به بانك ملي مستقر در مبادي ورودي اظهار و گواهي دريافت نمايند.
 
چاپ  کمينه


ايين نامه صنعت جهانگردي
آئين نامه اجرائي قانون توسعه صنعت ايرانگردي و جهانگردي
ماده 1 – به منظور ترغيب و جذب جهانگردان خارجي در قالب گشتهاي سياحتي به كشور ، سفارتخانه ها و نمايندگان سياسي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور موظفند تسهيلات و خدمات صدور رواديد سياسي براي اتباع كشورهاي مختلف جهان كه داراي مناسبات سياسي با ايران هستند و به قصد بازديد و سياحت و زيارت به ايران سفر مي كنند را حداكثر ظرف 10 روز فراهم كنند. 
ماده 2 – كليه مأموران ناظر بر ورود و خروج اتباع بيگانه شامل اداره گذرنامه – گمرك – فرودگاه – راه آهن – بنادر مستقر در مبادي ورود و خروجي مرزها و همچنين شهر موظفند تسهيلات لازم را براي جهانگردان فراهم كنند. 
ماده 3 – سازمان هواپيمايي كشوري ،‌ راه آهن جمهوري اسلامي ايران ، سازمان بنادر كشتيراني ، شهرداريها ، سازمان پايانه ها و گمرك موظفند محل مناسبي را براي استقرار دفاتر اطلاعات جهانگردي در مبادي ورودي و خروجي و داخل شهرها در اختيار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار دهند. 
ماده 4– علاوه بر كالاهاي قابل ورود توسط مسافران و اعمال معافيتهاي گمركي كه براساس ضوابط مصوب تعيين شده است،‌ هر جهانگرد مي تواند كالاهاي مشروح زير كه جنبه تجاري نداشته و عرفأ مي تواند همراه داشته باشد به كشور وارد كند و به هنگام خروج از كشور خارج نمايد ، فهرست اين وسايل در برگه ”كالاي همراه جهانگرد“ در گمرك ثبت مي شود. 
جواهرات شخصي            
يك عدد دوربين عكاسي
يك عدد دوربين ويدئو يا فيلمبرداري غيرحرفه اي
يك عدد دوربين چشمي
يك دستگاه وسيله موسيقي قابل حمل
يك دستگاه راديو پخش و ضبط قابل حمل
يك دستگاه كامپيوتر شخصي قابل حمل
جعبه وسايل كمكهاي اوليه
يك چادر اردويي با وسايل آن
10.وسايل ورزشي از قبيل ماهيگيري ،‌قايق تفريحي كوچكتر از 5/5 متر، وسايل اسكي معمولي و آبي ،‌راكت تنيس و وسايل مشابه .
تبصره – ورود تفنگهاي شكاري براساس آئين نامه اي خواهد بود كه جداگانه تهيه و به هيأت دولت ارائه مي شود.
ماده 5 – مسافران خارجي و جهانگردان يا ايرانيان مقيم خارج از كشور كه با خودروي شخصي خود وارد كشور مي شوند ، هرگاه براي آن خودرو جواز عبور از كانونهاي جهانگردي كشورهاي ملحق به قرارداد گمركي ورود موقت وسايط نقليه شخصي سال 1954 منعقد در نيويورك در دست داشته باشند و به گمرك ورودي ارائه دهند مي توانند تاسه ماه با توجه به مدت اعتبار جواز بدون الزام به تسليم اظهارنامه يا تاديه وجه الضماني به گمرك از وسيله نقليه خود در كشور استفاده كنند و يا در مدت مزبور چندين بار با وسيله خود از راههاي مجاز وارد و خارج شوند.
اداره گمرك مي تواند به درخواست متقاضي در صورت داشتن عذر موجه مدت استفاده از وسيله نقليه در داخل كشور را حداكثر تا پايان مدت اعتبار جواز تمديد كند.
تبصره 1- استفاده از مزاياي اين ماده موكول به اين است كه جواز عبور داراي سه شرط باشد :
الف – جواز مزبور براي ورود وسيله نقليه به ايران داراي اعتبار باشد.
ب – مندرجات و اوصاف مذكور در جواز عبور با مشخصات وسيله نقليه وارده مطابق باشد.
 
ج – در هيچ يك از قسمتهاي مختلف جواز مزبور آثار قلم خوردگي يا حك و اصلاح وجود نداشته باشد مگر اينكه كانون صادركننده جواز ، اصلاحي را كه بعمل آمده با مهر و امضاء‌ خود گواهي كرده باشد.
تبصره 2- ايرانيان مقيم خارج از كشور به شرطي مي توانند از مقررات اين ماده استفاده كنند كه قبل از ورود به ايران شش ماه متوالي يا بيشتر درخارج اقامت داشته باشند.
ماده 6-  هر جهانگرد هنگام خروج از كشور مي تواند علاوه بر لوازم شخصي ، يك قالي يا قاليچه تا حداكثر 3 مترمربع ، صنايع دستي ،‌آلات موسيقي ايراني و ساير كالاهاي ايراني را درحدي كه جنبه تجاري نداشته باشد از كشور خارج كند.
تبصره 1- خروج اشياي عتيقه ،‌مسكوكات قديمي ،‌ آثار اصيل فرهنگي ، كتب خطي،‌ تابلوهاي نقاشي عتيقه و مانند آنها مجاز نيست .
 
تبصره 2 – خروج سه كيلو خاويار ممهور به مهر و با پلمپ شركت شيلات و قبض خريد فروشگاههاي شيلات فرودگاه بلامانع است.
ماده 7 – جهانگرداني كه از ايران عبور مي نمايند همچنان تسهيلات گمركي مذكور در مواد 174 و 180 آئين نامه اجرائي قانون امور گمركي برخوردار خواهند بود.
ماده 8 – گمرك ايران موظف است صندوقهايي را براي نگهداري كالاهاي قابل ورود و غيرقابل ورود جهانگردان با اخذ هزينه انبارداري در انبار موقت مرزها تأمين كند. حداكثر مدت نگهداري 4 ماه است. مقررات و هزينه نگهداري كالاها و بيمه (در صورت تمايل جهانگردان )‌ در پشت قبض رسيد درج مي شود.
ماده 9 – در مسيرهاي عمده رفت و آمد جهانگردان اعم از جاده ها ،‌پايانه هاي مسافرتي هوايي ،‌زميني ،‌دريايي داخل و خارج شهرها بازار و اماكن تاريخي و ديدني ،‌ تابلو و علايم راهنما به زبانهاي فارسي و عنداللزوم زبانهاي ديگر با رعايت معيارهاي بين المللي و رايج به وسيله دستگاههاي اجرائي و با نظارت و همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تهيه و نصب مي شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عناوين تابلوها و علايم موردنياز را به دستگاههاي ذيربط اعلام خواهد كرد. زمانبندي نصب علايم و تابلوها با توافق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دستگاههاي ذيربط انجام خواهد گرفت .
ماده 10 – به منظور توسعه و گسترش هماهنگ مسافرتهاي دريايي ، سازمان بنادر و كشتيراني موظف است علاوه بر ايجاد تسهيلات لازم براي پذيرش كشتي هاي مسافربري و قايق هاي تفريحي و ورزشي حامل جهانگردان و قايقرانان ،‌تعرفه هاي ترجيحي با تخفيف ويژه براي شناورهاي مذكور فراهم كند.
ماده 11 – مركز آموزش خدمات ايرانگردي و جهانگردي وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي موظف است براي كليه افراد شاغل در بخش جهانگردي  و دفاتر خدمات مسافرتي و تأسيسات اقامتي و پذيرايي و ضوابط و مقررات فعاليت مي كنند خدمات آموزشي كاربردي فراهم كنند. همچنين كليه مراكز جهانگردي موظند براساس بخشنامه هاي معاونت سياحتي و زيارتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نسبت به آموزش كاركنان خود اقدام و گواهينامه لازم را دريافت كنند.
ماده 12 – الف : تأسيسات ايرانگردي و جهانگردي و دفاتر خدمات مسافرتي و ساير تأسيسات مشابه از جمله مؤسسات داخل تأسيسات جهانگردي از نظر پرداخت عوارض صدور پروانه ساختماني مشمول تعرفه بخش صنايع مي باشند و شهرداريها موظفند عوارض مقرر را فارغ از نوع پروانه و كاربري زمين براساس تعرفه بخش صنايع و با معافيت ازعوارض عرضه غير از عوارض نوسازي ، فقط در مورد ساختمان محاسبه و دريافت كنند.
تبصره : شهرداريها موظفند براي افزايش زيربناي تأسيسات ايرانگردي و جهانگردي عوارض مقرر را براساس تعرفه بخش صنعت و يا حداكثر تخفيف محاسبه و دريافت كنند .
ب : تأسيسات ايرانگردي و جهانگردي و دفاتر خدمات مسافرتي از نظر هزينه هاي سوخت ، آب ، برق و تلفن اعم از انشعاب و مصرف مشمول تعرفه هاي بخش صنايع است و دستگاههاي ذيربط موظفند هزينه هاي مربوط را فارغ از نوع پروانه ساخت ، كاربري محل و ميزان مصرف براساس تعرفه بخش صنعت محاسبه و دريافت كنند.
مراتب مندرج در مواد 2 لغايت 8 مصوبه فوق الذكر جهت اطلاع و اجراء در گمرك ابلاغ مي گردد. ضمنأ چنانچه طبق مقررات صادرات و واردات براي كالاهاي همراه مسافر درورود و خروج تسهيلات بيشتري پيش بيني شده باشد تسهيلات مذكور براي جهانگردان لازم الاجراء مي باشد.
چاپ  کمينه


بار همراه زائرین بیت الله الحرام

زائران محترم،‌هموطنان ارجمند

اكنون كه در سايه الطاف حضرت حق تعالي عازم زيارت خانه خدا هستيد، براي يكايك عزيزان سفري سرشار از معنويت آرزومنديم.

به منظور رفاه حال شما زائران محترم نكاتي را در مورد ورود و خروج كالاي همراه زائران متذكر ميشويم:

1)      كالاي قابل حمل رايگان

حجاج محترم مي توانند ، دو نوع ساك مسافرتي متحدالشكل را كه سازمان حج و زيارت از طريق مديران كاروانها به آنان تحويل داده است ،

به داخل كشور حمل نمايند:

الف ) ساك مسافرتي برزگ با ابعاد (30× 60× 90 سانتيمتر) كه بصورت رايگان به داخل كشور حمل و تحويل زايرخواهد شد.

ب ) ساك دستي كوچك به ابعاد (20×‌40×40 سانتيمتر) براي جا دادن وسايل شخصي با ارزش و كم حجم كه زائران مي توانند

آنرا با خود به داخل هواپيما ببرند.

از قرار دادن اشيايي نظير چاقو ، ناخنگير ، قيچي ، ابزار فلزي ،‌اسلحه ،‌اسباب بازي، وسايل و آلات مشكوك و غيرقابل بازرسي

در اين ساك خودداري گردد.

زائران گرامي براي حمل آب زمزم بايد بطريهاي مناسبي را كه بتوان در ساك كوچك جا ي داد، انتخاب نمايند. حمل آب به داخل

هواپيما خارج از ضوابط فوق به دليل مشكلات فني ممنوع است.

2)      محدوديتهاي حمل بار

چنانچه حجاج گرامي اقدام به خريد هرگونه كالا،‌ خارج از ضوابط و شرايط تعيين شده نمايند و يا بسته هاي نايلوني اضافه بر

ساك كوچك داشته باشند، هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران تعهدي در مورد تحويل و يا حمل آنها نخواهد داشت.

3)      ترخيص و تحويل بار حجاج

ساكهاي مسافرتي حجاج در صورتيكه حاوي كالاي ممنوعه نبوده و يا جنبه تجاري نداشته باشد،‌ به عنوان كالاي مجاز،

مشمول تسهيلات گمركي خواهد بود و مسئولان گمرك مساعدت لازم را براي ترخيص آنها به عمل خواهند آورد.

مقررات كلي

كليه زائران محترم براساس ماده 31 آئين نامه اجرائي قانون مقررات صادرات و واردات، مي توانند حداكثر تا سقف ارزشي 80

 دلار ، كالاي مجاز را بدون پرداخت حقوق گمركي ترخيص نمايند و مازاد برآن تا سقف ارزشي 80 دلار با پرداخت حقوق گمركي قابل ترخيص است.

4)      كالاهاي غيرقابل حمل

كالاهاي زير از سوي مديران كاروانها به عنوان بار همراه زائر محسوب نمي شود و زائران محترم بايستي ازخريد آنها جدأ‌ خودداري نمايند:

انواع تلويزيون ، ضبط صوتهاي بزرگ، چرخ خياطي، جاروبرقي،‌ ماشين ظرفشويي ولباسشويي ،‌انواع يخچال و فريز، آبگرمكن ،‌

اجاق گاز،‌دوچرخه ،‌كالسكه بچه، فرش ماشيني ، موكت، ماشين بافندگي، چيني آلات، موتور برق، كولرگازي و .... .

5)      خريد از فروشگاه شاهد

برابراعلام شركت بازرگاني شاهد فروشگاههاي اين شركت در ايستگاههاي پروازي بيت الله الحرام داير است و حجاج محترم

 مي توانند در بازگشت ، اقلام مورد نياز خود را از جمله كالاهاي صوتي – تصويري و لوازم خانگي با رعايت مقررات گمركي

از اين فروشگاهها خريداري نمايند.

 

چاپ  کمينه


ورود وخروج حيوانات ونباتات توسط مسافر
مقررات مربوط به ورود و خروج حيوانات و نباتات همراه مسافر
 
ورود و صدور حيوانات و پرندگان زنده اهلي منوط به ارائه گواهي بهداشت از كشور مبدأ و تأييد سازمان دامپزشكي مي باشد.
ورود و صدور حيوانات و پرندگان وحشي منوط به ارائه گواهي از سازمان حفاظت از محيط زيست خواهد بود.
ورود نهال و قلمه ،‌ بذر ، پياز ، .... تخم نباتات مستلزم ارائه گواهي از وزارت جهاد كشاورزي و جهت صدور نيز مستلزم قرنطينه نباتي مي باشد.
چاپ  کمينه


درج متن/HTML

استفاده از كانالهاي سبز و قرمز گمرك :

 

كانال سبز

مسافراني مي‌توانند از مسير كانال سبز عبور نمايند كه :

الف ) هيچيك از كالاهاي زير را همراه نداشته باشند :

1- اسلحه و مهمات، مواد منفجره و محترقه

2- صفحه (‌ديسكت و نوار اعم از صوتي و تصويري )

3- كتب و نشريات مخالف نظم و عفت عمومي و شئون ملي و مذهبي كشور

4- دستگاههاي فرستنده و تلفن بي‌سيم

5- بذر و قلمه، پياز گل و اجراء نباتي
6- آلات قمار

7- مشروبات الكلي

8- مواد مخدر

 

ب)‌ اولين سفر در سال جاري بوده و يا در سفرهاي قبلي از معافيت مسافري هيچگونه استفاده ننموده باشد.

 

ج)‌ كالاي همراه مسافر جنبه تجاري نداشته باشد و ارزش اقلام نو (غير مستعمل) آن بيش از 80 دلار براي هر نفر نباشد.

كانال قرمز
كساني از مسير كانال قرمز عبور مي‌نمايند كه :

1- بيش از يك بار در سال به خارج از كشور مسافرت نموده باشد.

2- كالاي همراه آنها جنبه تجاري داشته و يا از سقف ارزش قانوني بيشتر باشد.

3- و يا يكي از اقلام مندرج در رديفهاي هشتگانه مندرج در كانال سبز را داشته باشد.

تبصره1: استفاده از كانال سبز مانع از آن نخواهد شد كه گمرك اقدام به بازديد كالا ننمايد.

مامورين گمرك مي‌توانند بطور اتفاقي مسافرين كانال سبز را متوقف و اقدام به بازرسي كالاي همراه آنها نمايند. در صورتيكه شرايط عبور كانال سبز را نداشته باشند در اين صورت اظهار خلاف بوده و كالاي قاچاق تلقي مي‌شود.

تبصره 2: در صورتي كه مسافر هيچ نوع كالايي همراه نداشته باشد و يا از ميزان 80 دلار معافيت خود كالاي كمتري داشته باشد براي اينكه دفعات بعد بتواند از معافيت و يا از باقيمانده معافيت خود استفاده نمايد بايستي از كانال قرمز عبور نمايد تا توسط مامورين گمرك مراتب در گذرنامه مسافر قيد گردد.

تبصره 3: در صورتيكه در گذرنامه مسافر مطلبي مبني براستفاده نكردن از معافيت مسافري قيد نشده باشد. در حكم استفاده كامل از معافيت مسافري تلقي مي‌گردد.

هرگاه گمرك صلاح بداند در مبادي ورودي و يا خروجي از مسافر مي‌خواهد اظهارنامه‌اي را كه به او ارائه ميشود تنظيم و تسليم دارد تا گمرك براساس اظهار كتبي صاحب كالا (‌مسافر) به بازديد محموله او اقدام نمايد.

در بازرسي لوازم همراه مسافر اگر لوازم موجود با اظهار مسافر مغايرت داشته باشد آن دسته از كالاهايي كه اظهار نشده و يا خلاف واقع اظهار شده مشمول مقررات قاچاق خواهد شد.

اگر كانال سبز يا قرمز در گمرك ورودي باشد مي‌بايستي از كانال قرمز عبور نمايد، چنانچه از معافيت مسافري استفاده نمي‌كند و يا قسمتي از معافيت خود را استفاده مي‌نمايد در گذرنامه‌اش قيد گردد تا بتواند در موقع ترخيص بار فريت خود از معافيت و يا مانده معافيت خود استفاده نمايد

چاپ  کمينه